آزمون شکلات

جزئیات

 

شکلات به انواعی از خوراکی‌های منشق از کاکائو گفته می‌شود.این ماده غذایی پر طرفدار و انرژی زا،  بطور معمول از ترکیب شیر، شکر، کره کاکائو و پودر کاکائو با نسبت‌های متفاوت تولید می‌شود.

 خوراکیِ پرطرفدار و انرژی زا مشتق از کاکائو است که 18 تا 22درصد آن را کره کاکائو تشکیل می دهد، اما گاه در آن از روغن های جانشین به جای کره کاکائو همراه با پودر کاکائو استفاده می شود که در این صورت فراورده کاکائویی محسوب می شود و عوارضی برای سلامتی دارد.
کره کاکائو نوعی روغن گیاهی است که از دانه های کاکائو گرفته می شود، این کره 40 تا 60 درصد چربی اشباع شده دارد و دارای عطر و رایحه شکلات است،
دانه‌های کاکائو پس از خشک کردن در مقابل آفتاب و یا با روش‌های صنعتی، تفت داده شده و سپس تحت فشار، روغن گیری می‌شوند.


در تولید صنعتی شکلات، به دلیل قیمت بالای کره کاکائو نسبت به روغن های گیاهی، معمولا روغن های جایگزین به جای کره خالص کاکائو به کار می رود.
همچنین نقطه ذوب کره کاکائو پایین است و در مناطق گرمسیر باعث می شود سریع ذوب شده و زیبایی محصول را از بین ببرد؛ به همین دلیل تولیدکنندگان در مناطق گرمسیر و در فصول گرم سال بر اساس فرمولاسیون تعریف شده‌ای به ناگزیر از روغن‌های جانشین کره کاکائو با نقطه ذوب بالاتر استفاده می کنند.


اما بر اساس نظر سازمان ملی استاندارد، چربی‌های جانشین کره کاکائو به دلیل آن که هیدروژنه(جامد) هستند و میزان بالایی اسید چرب ترانس دارند، مکانیسم عمل آنها مشابه روغن‌های جامد است؛ به عبارت دیگر، با افزایش کلسترول بد خون احتمال تجمع پلاکت‌ها در جداره عروق را افزایش می دهند، موجب گرفتگی رگ‌ها می‌شوند و خواص مثبت و درمانی کره کاکائو را که فاقد کلسترول است، ندارند.

آزمون های قابل انجام شکلات و فرآورده های آن:
 

1-اندازه گیری مواد جامد بدون چربی

2- تعیین چربی کل

3- آنالیز خاکستر نا محلول در اسید

4- اندازه گیری اندیس یدی، اسیدیته و پروکسید در روغن استخراج شده

5- اندازه گیری رطوبت

6- آنالیز تعیین پروفایل اسید چرب

7- آنالیز معادل های کره کاکائو

8- اندازه گیری انواع فلزات

9-آنتروباکتریاسه 

10-اشرشیا کلی

11-سالمونلا 

12-کپک و مخمر

13- استافیلوکوکوس اورئوس کوآگولاز مثبت

 

آزمون های مرتبط با

شکلات و فرآورده های کاکائویی (Chocolate Test)